V priestoroch jedálne spoločnosti Doprastav vo Zvolene dnes začalo fungovať v poradí tretie Očkovacie centrum Banskobystrického samosprávneho kraja. Zvolen sa tak pridal k Banskej Bystrici a Lučencu, v spolupráci so spoločnosťou AGEL SK tu bude očkovanie tento týždeň prebiehať počas štyroch dní.

Spolu 1240 ľudí je počas nasledujúcich štyroch dní pripravené zaočkovať Očkovacie centrum Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), ktoré dnes otvorili vo Zvolene. Očkovanie v priestoroch jedálne spoločnosti Doprastav je naplánované od pondelka do štvrtka, župa tu spolupracuje so zdravotníckym zariadením Nemocnica AGEL Zvolen, ktoré má na starosti medicínsku stránku očkovania.

„Som veľmi rád, že očkovaciu stratégiu, ktorú sme predstavili ešte v januári tohto roka, sa nám v spolupráci s partnermi i poslancami župného zastupiteľstva darí úspešne napĺňať. Od potvrdenia prvého prípadu ochorenia Covid-19 ubehol v týchto dňoch rok a my dnes otvárame v poradí tretie krajské očkovacie centrum. Ďakujem všetkým, vďaka ktorým sa nám darí dostávať očkovanie bližšie k ľuďom – je to jediná cesta ako pandémiu poraziť,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter.

Pri príprave tohto, i ďalších očkovacích centier, kraj podľa jeho slov zabezpečil potrebné materiálno-technické vybavenie, nábytok, priečky, ochranné prostriedky a dezinfekcie, tiež softvérové vybavenie a ďalšie služby, ktoré sú s prevádzkou očkovacích centier spojené, ako zvoz odpadov či upratovacie služby.

Na očkovanie do Očkovacieho centra BBSK vo Zvolene sa mohli počas víkendu objednávať všetci záujemcovia, ktorí spĺňali vekovú hranicu 60 rokov. Na rozdiel od predošlých dní sa tak očkovanie otvorilo pre širokú verejnosť a nielen pre učiteľov či kritickú infraštruktúru.

„Nemocnica AGEL Zvolen vstúpila do tejto spolupráce, pretože vakcináciu považujeme za správny krok pri zvládnutí rok trvajúcej pandémie. Zreteľne to ukázalo očkovanie zdravotníkov nemocnice, po ktorom počet infikovaných zamestnancov výrazne klesol. Toto je naše druhé vakcinačné centrum a v oboch samozrejme používame registrované vakcíny. V novom vakcinačnom centre to je momentálne vakcína AstraZeneca,“ povedala riaditeľka nemocnice Ľudmila Veselá.

Personálne kapacity v priestoroch Doprastavu podľa jej slov prispôsobili jednak personálnym možnostiam nemocnice, ktorá už od decembra 2020 zápasí so zvýšeným počtom pacientov, jednak množstvu dodaných vakcín.

„Počas najbližších štyroch dní budú v centre pracovať dva očkovacie tímy zamestnancov Nemocnice AGEL Zvolen. Upozorňujeme, že telefonická registrácia na očkovanie nie je možná, využiť treba internetovú stránku korona.gov.sk,“ doplnila Ľudmila Veselá.

Celkovo by počas tohto týždňa malo byť zaočkovaných v krajských očkovacích centrách viac ako 4800 ľudí, vo štvrtok a v piatok sa k očkovaniu pridá aj Rimavská Sobota, Žiar nad Hronom a Brezno. Ďalšie počty budú závisieť najmä od dostatku vakcín.

(ls)
Ilustračné foto: Pixabay