Odporúčajú ju lekári, aj fyzioterapeuti, pretože všestranne prospieva zdraviu. Pri cvičení nepotrebujete takmer žiadne pomôcky, ktoré by vás stáli stovky eur. Je to také jednoduché: stačí iba chuť aspoň trochu zmeniť svoje zabehnuté návyky a cvičiť – jogu.

Viac ako dvojmesačné uzavretie športovísk, o ktoré sa postaral koronavírus, trápilo každého športovca. Kým takí futbalisti si celé týždne do lopty reálne nekopli, ľudia cvičiaci jogu to mali jednoduchšie. Cvičili kedykoľvek si doma našli čas a malý priestor. Tak to už s jogou je.

V dvojmetrových odstupoch

Joga aj v Detve patrila medzi prvé športy, ktoré sa už korone nemienili podriaďovať. Už v prvej polovici mája sa pri amfiteátri v Detve stretli prví cvičenci jogy. Samozrejme v dvojmetrových odstupoch, za prísnych bezpečnostných opatrení. Výzvu na cvičenie vyslala cez sociálne siete inštruktorka jogy z detvianskeho Vivo Studia Nikola Sibylová. Venuje sa power joge, ktorá je odbremenená od náboženského aspektu a kladie sa v nej dôraz na harmonizáciu tela a mysle. „Cvičíme preto, aby sme sa cítili dobre,“ vysvetľuje Nikola.

Pri bolestiach chrbta

Podľa inštruktorky má joga viacero podôb. Niekto v nej hľadá niečo pohybové, potrebuje sa naštartovať, iný zasa vyhľadáva mentálne vyčistenie hlavy a mysle. Každopádne vraj joga znižuje stres a úzkosť, čím zvyšuje kvalitu života. Zdravotné benefity jogy sú podľa niektorých nesporné. „Pomáha napríklad aj pri bolestiach chrbta,“ vysvetľuje Nikola. Správne zvolené cvičenie spevní chrbticu, a keď je spevnený základ tela, človek pocíti zmenu v celom tele. Cvičenie jogy môže pomôcť napríklad aj pri bolesti hlavy, ktorá pramení práve v chrbtici. Niektoré pozície môžu dokonca pomôcť napraviť chrbticu.

Stačí aj raz denne

Keď začíname s jogou, rýchlo zistíme na čo máme a na čo ani náhodou. „Nemusíme byť smutní z toho, že hneď nedokážeme také náročné cviky, ako vidíme v televízii alebo na internete. Úplne stačí aj cvičenie v rámci svojho rozsahu a zmena sa dostaví,“ dodáva. Navyše, pokiaľ človek cvičí sám a tlačí sa do pozícií, ktoré sú mimo jeho rozsahu, môže si ublížiť. Aj také natiahnutie svalstva alebo presilenie odstaví človeka od cvičenia na dlhší čas. Signálom, ktorý nás varuje, je v prvom rade bolesť. Vždy by sme preto mali počúvať svoje telo.

Joga v prírode.

Kedy je najlepšie cvičiť jogu? Podľa inštruktorky si každý musí nájsť čas, ktorý mu vyhovuje. Pokojne si môžeme zacvičiť pár cvičení ráno a potom ešte trochu večer, no úplne stačí aj raz denne. Niekto je ranné vtáča a niekto zasa nočná sova, tu treba dať pozor na výber cvikov. „Ráno by som volila skôr cvičenia, ktoré človeka nabudia, večer sú zasa vhodnejšie pokojnejšie cvičenia, ktoré telo pripravia na spánok,“ hovorí Nikola Sibylová a dodáva: „Jogové minimum je aspoň pätnásť až dvadsať minút cvičenia denne.“

Video

Koronakríza, ktorá mladú inštruktorku na celé týždne „odstrihla“ od cvičenia s ľuďmi, ju na druhej strane prinútila hľadať nové možnosti, napríklad nahratím videa z cvičenia. „Nebolo to vôbec jednoduché, no ohlasy boli dobré. Pri nahrávaní som si uvedomila, že nič nenahradí osobný kontakt,“ dopĺňa Nikola. Jogu sa môžeme naučiť cvičiť aj cez internet, no za predpokladu, že máme zabezpečenú aj spätnú väzbu. Lebo cvičiť jogu a cvičiť jogu správne nemusí byť to isté.

Joga je pritom vhodným doplnkom iných športov, môžu ju cvičiť deti aj seniori. Na lekcie chodia cvičenci na rôznej úrovni cvičenia jogy. Pre inštruktora je najťažšie správne si ľudí rozdeliť. Každá pozícia má isté úrovne, na ktoré sa človek musí dostať. Závisí to od rozsahu pohybu, ktorého je ešte schopný. Niekto je jednoducho poskracovaný a musí cvičiť pomalšie a niekto je schopný ísť skôr aj do náročnejšej pozície.

„So začiatočníkmi sa snažím odcvičiť celú lekciu aj ja, aby videli ako má pozícia správne vyzerať. Na cvičení s pokročilým cvičencami stačí povedať, akú pozíciu ideme cvičiť,“ dopĺňa Nikola.

Dýchanie

Niekedy sa ľudia tak sústredia na svoje cvičenie, že prestanú správne dýchať. Dýchanie je pritom základom, často pri cvičení dýchame plytko, akoby sme nemali čas nadýchnuť sa. Aj naša myseľ pri joge často odbieha. Keď začneme správne dýchať, upokojíme sa a sprítomníme. Na lekciu jogy často prichádzame po pracovnom dni plnom problémov a nevieme sa hneď prepnúť. V mysli riešime čo ešte musíme urobiť a čo treba uvariť na večeru, prípadne aké e-maily ešte poslať. Práve tu pomôže správne dýchanie.

Joga má veľa podôb a môžeme ju cvičiť dokonca aj v práci, ak nám to naša práca a nadriadení umožňujú. Množstvo firiem už ponúka možnosť zacvičiť si jogu počas pracovného dňa. Na druhej strane, existuje napríklad aj tvárová joga na vyhladenie vrások.

Detvianske Vivo studio pritom nie je iba o joge. Nájdete v ňom terapeuta, ktorý vedie rôzne pohybové tréningy. Ľudia, ktorí pracujú napríklad v kanceláriách,  majú málo pohybu. Keď si to uvedomia, vrhnú sa do fitnescentra. „Zabúdame sa hýbať počas celého dňa. Pritom stačí málo, napríklad, keď nás bolí chrbát, môžeme ísť na pár minút do hlbokého drepu,“ vysvetľuje inštruktorka jogy.

Milan Suja

Foto: Archív Nikoly Sibylovej